top of page

Квазари: вартові раннього Всесвіту

Оновлено: 23 лист. 2024 р.


Квазар

Квазари відомі як надзвичайно яскраві та потужні космічні об'єкти у всесвіті. Вони представляють собою активні галактичні ядра, які світяться дуже яскраво завдяки матерії, що падає на супермасивну чорну діру в їхньому центрі. Маса такої чорної діри може перевищувати масу Сонця в мільйони, а то й мільярди разів.


Світло від квазарів долає до нас мільярди років, тому спостерігаючи їх, ми дивимося в минуле, на самі ранні етапи існування Всесвіту. Це дозволяє астрономам вивчати, як утворювались і еволюціонували галактики, які фізичні процеси відбувалися в ранньому Всесвіті, а також допомагає зрозуміти більше про природу та розподіл темної матерії.


Квазари також відіграють ключову роль у вивченні космології, включаючи вимірювання шкали Всесвіту та його розширення. 


Джерело енергії квазарів викликало багато дискусій серед астрономів до того, як було прийнято теорію про супермасивні чорні діри. Механізм, завдяки якому матерія, падаючи на чорну діру, випромінює таку велику кількість енергії, називається акрецією.


Цей процес не тільки робить квазари неймовірно яскравими, але й випромінює велику кількість високоенергетичного випромінювання, включаючи рентгенівські та гамма-промені.


Незважаючи на те, що квазари були відкриті більш ніж півстоліття тому, вони продовжують залишатися одними з найзагадковіших і найцікавіших об'єктів для астрономічних досліджень. 


Зображення згенероване штучним інтелектом


Comments


bottom of page