top of page

Відкриття Нептуна: тріумф математики та астрономії

Оновлено: 23 лист. 2024 р.


Відкриття Нептуна

У 1846 році світ астрономії зазнав справжнього потрясіння - було відкрито планету Нептун, що стало одним з найяскравіших прикладів тріумфу математичних методів обчислень. Це відкриття можна назвати унікальним, адже воно було здійснено "задом наперед". Все почалося з загадкової поведінки Урану, який не бажав слідувати визначеній орбіті. Це відхилення дало змогу вченим припустити існування ще одного, невідомого доти небесного тіла.


У центрі історії відкриття опинилися двоє науковців з різних країн: француз Урбен Левер'є та англієць Джон Адамс. Їхній змагальний дух вилився не тільки в академічні дебати, а й привернув увагу широкого загалу, викликаючи жваві дискусії далеко за межами Франції та Англії.


Спочатку вважалося, що честь відкриття належить саме Левер'є. Проте, історичні дослідження пізніше підтвердили, що Адамс випередив свого франкомовного колегу. Обидва вчені провели незалежні від одного дослідження, результати яких були на вражаюче високому рівні та включали складні математичні розрахунки.


Цікаво, що суперечка між Левер'є і Адамсом нагадує історичний конфлікт між Англією та Німеччиною про пріоритет в математичному аналізі, пов'язаний з іменами Ньютона та Лейбніца. Хоча об'єктивні причини для суперечки були відсутні, дебати навколо них не втрачають своєї привабливості.


Одним із найкумедніших епізодів у цій історії є пропозиція Левер'є назвати нову планету на свою честь, яка була майже одноголосно відкинута Французькою академією наук. Врешті, планета отримала ім'я давньогрецького бога морів - Нептуна, а її символом став стилізований тризуб, що підкреслює зв'язок з міфологією та величчю морських глибин.


На карикатурі, опублікованій у Франції під час суперечок про відкриття Нептуна, Адамс марно шукає його, а потім знаходить на сторінках книги Левер’є.


コメント


bottom of page