Екзотичне зоряне скупчення Westerlund 1 (NIRCam)
- Ігор Сальниченко
- 10 жовт. 2024 р.
- Читати 1 хв
Оновлено: 17 лист. 2024 р.

Уявіть собі небо, наповнене сотнями зірок, кожна з яких світить так само яскраво, як повний місяць. Якби наша Сонячна система була частиною цього «суперзоряного» скупчення, ми могли б спостерігати це захопливе видовище щоночі.
Westerlund 1 – одне з найближчих до нас подібних скупчень. Суперзоряні скупчення – це молоді утворення, що містять понад 10 000 сонячних мас, сконцентрованих у малому об'ємі простору. Westerlund 1 є найбільшим відомим скупченням у нашій галактиці, містячи від 50 000 до 100 000 сонячних мас в області розміром менш як шість світлових років. Хоча зараз це все ще вважається відкритим скупченням, одного дня воно перетвориться на глобулярне скупчення — сферичне утворення старих зірок, щільно зв'язаних гравітацією.
Суперзоряні скупчення — надзвичайні середовища
Суперзоряні скупчення є одними з найекстремальніших місць, де формуються зорі та планети. Оскільки наша галактика вже пройшла свій пік зореутворення, і оскільки зорі мають відносно короткий життєвий цикл, лише небагато таких скупчень збереглися донині, надаючи нам підказки про минулі епохи формування зірок.
Унікальна структура Westerlund 1
Westerlund 1 має велике, щільне та різноманітне населення еволюційно зрілих масивних зірок. У цьому скупченні настільки багато масивних зірок, що за менше ніж 40 мільйонів років тут відбудеться понад 1500 спалахів наднових. Це скупчення є природною лабораторією для вивчення екстремальної зоряної фізики, допомагаючи нам зрозуміти, як живуть і вмирають наймасивніші зорі нашої галактики, і як зоряні вітри, наднові та інші викиди матерії впливають на процеси зореутворення в їхньому середовищі.
Це дослідження є важливою частиною розуміння еволюції зірок і їхнього впливу на навколишнє середовище, а також допомагає нам зазирнути в минуле епохи активного зореутворення.
Зображення: ESA/Webb, NASA та CSA
Comments