Історія створення CERN
- Ігор Сальниченко
- 4 квіт. 2024 р.
- Читати 1 хв
Оновлено: 23 лист. 2024 р.

Ідею заснування CERN 1949 року на Європейській конференції з культури (Лозанна, Швейцарія) висунув французький фізик Луї де Бройль. Він запропонував створити міжнародну організацію для здійснення наукових досліджень, які виходять за межі національних програм.
Цю ідею підтримав американський фізик та лауреат Нобелівської премії Ісідор Рабі на п'ятій Генеральній конференції ЮНЕСКО, яка відбулася у Флоренції у червні 1950 року
Європейські уряди підтримали цю ідею, адже зруйнована війною Європа не мала іншої можливості зберегти фундаментальну науку, розпочати дуже дорогі ядерні дослідження й особливо дослідження в галузі фізики елементарних частинок високих енергій.
1952 року Європейську організацію з ядерних досліджень де-факто створено. Було прийняте рішення побудувати та запустити спільний європейський потужний прискорювач.
Вибір місця розташування CERN був непростим. Зрештою, у жовтні 1952 року на засіданні CERN було остаточно обрано локацію - Женеву. Офіційним днем народження CERN вважають 29 вересня 1954 року, коли 12 країн-учасниць ратифікували угоду про її заснування.
Сьогодні CERN - це найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій. У ній працюють близько 12 000 дослідників 80 народів із 500 наукових центрів і університетів. CERN має у своєму розпорядженні цілу низку прискорювачів заряджених частинок, найбільший із яких (Великий адронний колайдер, LHC) був запущений впродовж 2008—2010 років.
CERN зробив значний внесок у розвиток фізики елементарних частинок, а також у розвиток інформаційних технологій, зокрема, став місцем народження Всесвітньої павутини.
Україна співпрацює з CERN з 2016 року.
На зображенні австрійська марка випущена у 2014 році на честь 60-річчя CERN.
Comments